ul. Wolności, 38-400 Krosno
sekretariat@fundacja21.org    tel. +48 531 977 074
 

Mikropolaryzacja mózgu metodą tDCS


Przezczaszkowa stymulacja prÄ…dem staÅ‚ym tDCS (ang. transcranial direct current stimulation) jest metodÄ… wykorzystujÄ…cÄ… zjawisko plastycznoÅ›ci mózgu – wspomaga proces odbudowy i tworzenia nowych poÅ‚Ä…czeÅ„ nerwowych, umożliwia przywrócenie integralnoÅ›ci centralnego ukÅ‚adu nerwowego. Jest również metodÄ… wspomagajÄ…cÄ… proces terapeutyczny – obserwuje siÄ™ wyższÄ… skuteczność i efektywność terapii aż o 44%.
 
Mikropolaryzacja mózgu ma zastosowanie w terapii zaburzeÅ„:
  • opóźnionego rozwoju mowy,
  • ZespoÅ‚u Downa,
  • autyzmu,
  • wad genetycznych,
  • mózgowego porażenia dzieciÄ™cego,
  • udarów,
  • zaburzeÅ„ psychoemocjonalnych,
  • chorób psychicznych.
Zabiegi stymulujÄ…ce korÄ™ mózgowÄ… w zakresie terapii zaburzeÅ„ mowy wpÅ‚ywajÄ… na poprawÄ™ rozumienia, rozwój mowy czynnej i fluencji sÅ‚ownej, usprawnienie procesów poznawczych: uwagi, pamiÄ™ci dÅ‚ugotrwaÅ‚ej, pamiÄ™ci roboczej, wspieranie umiejÄ™tnoÅ›ci szkolnych i procesu uczenia siÄ™ oraz usprawnianie zdolnoÅ›ci podejmowania decyzji i planowania.
 
Przezczaszkowa stymulacja prÄ…dem staÅ‚ym tDCS polega na przyÅ‚ożeniu dwóch elektrod do gÅ‚owy (anoda, katoda) oraz podaniu prÄ…du o wartoÅ›ci nie przekraczajÄ…cej zazwyczaj 1mA. Dochodzi wówczas do polaryzacji komórek piramidowych na ich bÅ‚onie podstawowej w warstwach korowych mózgu. Stymulacja mózgu jest zabiegiem nieinwazyjnym, podczas którego pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu.
 
Cykl terapeutyczny polega na 10 codziennych sesjach stymulujÄ…cych z nie wiÄ™cej niż 2 dniami przerwy. Mózg poddawany jest od kilku do kilkunastominutowej stymulacji prÄ…dem staÅ‚ym, która odbywa siÄ™ o staÅ‚ej porze dnia (co 24 godziny). Podczas podpiÄ™cia zaleca siÄ™ wykonywanie aktywnoÅ›ci przyjemnych dla pacjenta, a neurorehabilitacja powinna odbyć siÄ™ w czasie do 2 godzin po stymulacji prÄ…dem. Efekty obserwuje siÄ™ po okoÅ‚o 1-2 miesiÄ…cach po zakoÅ„czonej serii zabiegów stymulujÄ…cych. W celu uzyskania lepszych rezultatów zaleca siÄ™ powtórzenie zabiegu, jednak nie wczeÅ›niej niż po 2-3 miesiÄ…cach. W tym czasie powinna być prowadzona systematyczna neurorehabilitacja.
 
Przeciwwskazania do stosowania przezczaszkowej stymulacji prądem stałym: padaczka, ciała obce w organizmie, rozrusznik serca, ciąża.