Diagnoza inteligencji

Ocenę inteligencji i zdolności poznawczych dokonuje psycholog. W Fundacji 21 diagnozę przeprowadza się z wykorzystaniem Skal Inteligencji Stanford-Binet 5 (SB5), wywiadu oraz obserwacji.
SB5 to najnowoczeÅ›niejszy (polskie normy opracowano na podstawie badaÅ„ ogólnopolskich przeprowadzonych w latach 2016-2017), test oceniajÄ…cy inteligencjÄ™ i zdolnoÅ›ci poznawcze. Przeznaczony jest do badania dzieci i mÅ‚odzieży w wieku od 2 do 18 lat, zarówno o typowym jak i nietypowym rozwoju (np. ADHD, dysleksja, dyskalkulia, zaburzenia neurologiczne, autyzm itp.). Oprócz typowych zastosowaÅ„ diagnostycznych w zakresie opiniowania, narzÄ™dzie to pozwala na precyzyjne różnicowanie stopni niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci intelektualnej.
SB5 skÅ‚ada siÄ™ ze skali sÅ‚ownej i bezsÅ‚ownej oraz skali skróconej. Åšredni czas przeprowadzenia testu to 15 do 75 minut, w zależnoÅ›ci od stosowanej skali. PeÅ‚na skala zajmuje od 45 do 75 minut. Wyniki peÅ‚nego badania testem obejmujÄ… iloraz ogólny, iloraz werbalny, iloraz niewerbalny oraz wyniki poszczególnych czynników: rozumowanie pÅ‚ynne, wiedza, rozumowanie iloÅ›ciowe, przetwarzanie wzrokowo - przestrzenne, pamięć robocza.

Zainteresowane osoby zachÄ™camy do kontaktu z FundacjÄ… 21 i umówienia siÄ™ na diagnozÄ™ inteligencji.