Metoda Tomatisa

Metoda Tomatisa® to system ćwiczenia umiejÄ™tnoÅ›ci sÅ‚uchania, stworzony i rozwiniÄ™ty przez francuskiego lekarza, Alfreda Tomatisa. SÅ‚uchanie (uwaga sÅ‚uchowa), to umiejÄ™tność uważnego używania sÅ‚uchu w celu uczenia siÄ™ i komunikowania, bez zakÅ‚óceÅ„ na pÅ‚aszczyźnie emocjonalnej. U niektórych osób zdarzajÄ… siÄ™ zakÅ‚ócenia uwagi sÅ‚uchowej, tj. bÅ‚Ä™dne zrozumienie lub nieprawidÅ‚owa interpretacja sytuacji dźwiÄ™kowej, uniemożliwiajÄ…ca osiÄ…gniecie zamierzonego celu. Osoby te majÄ… problem z komunikacjÄ…, gdyż nieprawidÅ‚owo reagujÄ… na to, co zostaÅ‚o do nich powiedziane. Celem Metody Tomatisa® jest przywrócenie prawidÅ‚owego poziomu uwagi sÅ‚uchowej. W metodzie tej wyróżnia siÄ™ dwie fazy: I-sza - bierna i II-ga - aktywna. Faza bierna polega na sÅ‚uchaniu muzyki (np. Mozarta, ChoraÅ‚ów GregoriaÅ„skich), przefiltrowanej przez urzÄ…dzenie - elektroniczne ucho. UrzÄ…dzenie to dysponuje licznymi funkcjami, w tym bramkowaniem elektronicznym, tzw. „Electronic Gating®”. Bramkowanie to wyjÄ…tkowy i nieinwazyjny proces, który pozwala wywoÅ‚ać efekt kontrastu dźwiÄ™kowego, dziÄ™ki nagÅ‚emu przejÅ›ciu od niskich do wysokich czÄ™stotliwoÅ›ci. Wielokrotne naprzemienne przechodzenie od niskich do wysokich czÄ™stotliwoÅ›ci i z powrotem wymaga od ucha dużego wysiÅ‚ku w celu dostosowania siÄ™ do zmian, co stymuluje mózg. W fazie czynnej dochodzi do sÅ‚uchania gÅ‚osu wÅ‚asnego również przepuszczonego przez elektroniczne ucho. Muzyka i gÅ‚os przefiltrowane przez elektroniczne ucho trafia do pacjenta drogÄ… powietrznÄ… i kostnÄ… dziÄ™ki specjalnym sÅ‚uchawkom.

Czas jednej sesji Metody Tomatisa to 14 dni. Standardowo każdego dnia pacjent sÅ‚ucha muzyki przez 1h 20 min. Dla uzyskania i utrzymania efektów terapii zaleca siÄ™ powtarzanie sesji.

Metoda Tomatisa® to naturalny sposób stymulacji neurosensorycznej. Stosowane w niej programy sÅ‚uchowe modyfikujÄ… muzykÄ™ i gÅ‚os w czasie rzeczywistym, tak by zainteresować mózg i rozwijać zdolnoÅ›ci motoryczne, emocjonalne i poznawcze.

Metoda ma szeroki zakres zastosowania. Polecana jest:
- problemach szkolnych i zaburzeniach uczenia siÄ™,
- problemach z koncentracjÄ… uwagi,
- w celu regulacji emocji,
- dla poprawienia poziomu dynamiki i energii,
- w celu poprawy jakości głosu,
- w problemach psychomotorycznych (równowaga, koordynacja, napiÄ™cie mięśniowe, praksja),
- w zaburzeniach mowy, np. afazje, dyslalie.