Metoda Integracji Odruchów wg programu Sally Goddard - Blythe

Program ĆwiczeÅ„ IntegrujÄ…cych zostaÅ‚ opracowany w Instytucie Psychologii Neurofizjologii w Wielkiej Brytanii przez Petera Blythe i Sally Goddard Blythe. Celem jest zintegrowanie odruchów pierwotnych. Jest to metoda terapeutyczna, opierajÄ…ca siÄ™ na naturalnych wzorcach ruchowych, które wykonuje prawidÅ‚owo rozwijajÄ…ce siÄ™ dziecko podczas 1 roku życia. Odruchy pierwotne powinny zostać zintegrowane do pierwszego roku życia. W ich miejsce pojawiajÄ… siÄ™ odruchy posturalne, które z kolei powinny zostać obecne do późnej staroÅ›ci. Niezintegrowane lub przetrwaÅ‚e odruchy to te, które powinny zaniknąć, a nadal wystÄ™pujÄ…, powodujÄ…c zaburzenia różnych funkcji. Odruchami, które jeÅ›li siÄ™ nie zintegrujÄ… najbardziej wpÅ‚ywajÄ… na funkcjonowanie dziecka sÄ…: odruch Moro, Toniczny Odruch BÅ‚Ä™dnikowy-TOB, Asymetryczny Toniczny Odruch Szyjny- ATOS, Symetryczny Toniczny Odruch Szyjny- STOS, Odruch Galanta, Odruch chwytny rÄ™ki.

WedÅ‚ug definicji przyjÄ™tej przez INPP, przedÅ‚użajÄ…ce siÄ™ nagromadzenie odruchów pierwotnych powyżej 1r.ż. oraz brak lub wystÄ™powanie niedojrzaÅ‚ych odruchów posturalnych powyżej wieku 3,5 lat, Å›wiadczy o opóźnieniu neurorozwojowym. Wykazano także, że nieprawidÅ‚owe odruchy mogÄ… być jednÄ… z przyczyn specyficznych trudnoÅ›ci w nauce oraz niedojrzaÅ‚ego zachowania.

Przejawem przetrwaÅ‚ych, niezintegrowanych odruchów pierwotnych w funkcjonowaniu dziecka w przedszkolu, szkole mogÄ… być:
  • trudnoÅ›ci w koncentracji uwagi,
  • podatność na bodźce rozpraszajÄ…ce,
  • problemy z naukÄ… czytania, pisania
  • nieczytelne pismo, nieprawidÅ‚owy chwyt przyboru do pisania,
  • nieprawidÅ‚owa pozycja siedzÄ…ca dziecka przy biurku, czÄ™ste podpieranie gÅ‚owy,
  • problemy z równowagÄ… i koordynacjÄ…,
  • choroba lokomocyjna,
  • problemy z zapamiÄ™tywaniem prostych instrukcji,
  • obniżona sprawność fizyczna, trudnoÅ›ci z Å‚apaniem piÅ‚ki,
  • problemy z odczytywaniem godzin z zegara,
  • opóźniony rozwój mowy i zaburzenia artykulacji.

Odpowiednia integracja ukÅ‚adów zmysÅ‚ów stanowi podstawÄ™ do dziaÅ‚ania i rozwoju wszystkich wyższych umiejÄ™tnoÅ›ci zmysÅ‚ów jak percepcja wzrokowa i sÅ‚uchowa, pamięć, uczenie siÄ™   i zapamiÄ™tywanie, a w konsekwencji jest bezcenna dla caÅ‚ego rozwoju dziecka.

Odbiorcami terapii Integracji Odruchów sÄ… dzieci, u których podejrzewa siÄ™ lub zdiagnozowano:
  • dysleksjÄ™, dysgrafiÄ™, dysortografiÄ™, dyspraksjÄ™,
  • zaburzenia koncentracji uwagi,
  • nadpobudliwość w tym ADHD,
  • trudnoÅ›ci w pisaniu i czytaniu,
  • obniżonÄ… sprawność percepcji wzrokowej i sÅ‚uchowej, dysfunkcje ruchowe i percepcyjne,
  • zespóÅ‚ Aspergera.

Program Ćwiczeń Integrujących według metody dr Sally Goddard został przygotowany dla dzieci od czwartego roku życia. Zajęcia polegają na prowadzeniu odpowiednio dobranych ćwiczeń. Jest to celowa i ukierunkowana aktywność ruchowa. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie do problemu dziecka (program indywidualny), bądź dostosowane do grupy - klasy (program szkolny) przez terapeutę. Obejmuje on od 2-4 ćwiczeń wykonywanych codziennie przez ok.10 minut. Ćwiczenia są modyfikowane przez terapeutę po ok. 4-6 tygodniach. Program zajęciowy trwa ok.10-12 miesięcy.

ŹródÅ‚o:
  1. S. Goddard Blythe, „Jak ocenić dojrzaÅ‚ość dziecka do nauki?”, Warszawa 2015.