Metoda Integracji Sensorycznej (SI)

Integracja sensoryczna to zdolność dziecka do odczuwania, rozumienia, przetwarzania i organizowania informacji dostarczanych przez zmysÅ‚y z otoczenia oraz z wÅ‚asnego ciaÅ‚a. PrawidÅ‚owe funkcjonowanie psychofizyczne czÅ‚owieka jest zwiÄ…zane z procesem wÅ‚aÅ›ciwego odbioru, przetwarzania i integrowania przez mózg różnych informacji o charakterze sensorycznym. Informacje te mogÄ… dochodzić drogÄ… sÅ‚uchowÄ…, wzrokowÄ…, czuciowÄ…, smakowÄ…, zapachowÄ…, a także innymi kanaÅ‚ami zmysÅ‚owymi tj. poprzez czucie gÅ‚Ä™bokie (propriocepcjÄ™) oraz ukÅ‚ad przedsionkowy.

Dysfunkcje w zakresie integracji sensorycznej objawiajÄ… siÄ™ najczęściej:
  • wzmożonÄ… lub obniżonÄ… wrażliwoÅ›ciÄ… sensorycznÄ…,
  • niewÅ‚aÅ›ciwym poziomem koncentracji uwagi,
  • obniżonym poziomem koordynacji ruchowej i równowagi,
  • opóźnionym rozwojem mowy,
  • nieprawidÅ‚owym poziomem aktywnoÅ›ci ruchowej,
  • trudnoÅ›ciami w zachowaniu,
  • sÅ‚abej organizacji zachowania i dziaÅ‚ania,
  • obronnoÅ›ci dotykowej, lÄ™kliwoÅ›ci, niezdarnoÅ›ci,
  • niskÄ… samoocenÄ….

Dziecko, które trafia do terapii w pierwszym etapie jest diagnozowane w zakresie odbioru, rozpoznawania i wykorzystywania wrażeÅ„ sensorycznych docierajÄ…cych do niego za pomocÄ… wszystkich zmysÅ‚ów. NastÄ™pnie prowadzona jest terapia poprzez stymulowanie poszczególnych ukÅ‚adów zmysÅ‚owych.

JeÅ›li dziecko ma problemy z obszaru integracji sensorycznej należy jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej pomocy. Starsze dziecko utrwala niewÅ‚aÅ›ciwe wzorce reagowania na bodźce i jest narażone na wtórne (do zaburzeÅ„ integracji sensorycznej) problemy emocjonalne oraz behawioralne.

Jak można wspomóc rozwój ukÅ‚adu somatosensorycznego:
  • przytulaj i masuj swoje dziecko,
  • noÅ› na rÄ™kach, koÅ‚ysz, bujaj, huÅ›taj,
  • wkÅ‚adaj do rÄ…k dziecka różne zabawki, przedmioty i pomóż mu je poznawać,
  • muzykuj i Å›piewaj z dzieckiem,
  • pozwól dziecku na swobodny ruch i trening mięśniowy,
  • stwórz dziecku bogate sensorycznie Å›rodowisko (smak, wzrok, wÄ™ch, dotyk, przedsionek, propriocepcja),
  • zapewnij dziecku zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych i psychicznych (ciepÅ‚o, poczucie bezpieczeÅ„stwa),
  • baw siÄ™ z dzieckiem,
  • pozwól dziecku brudzić siÄ™, w ten sposób poznaje Å›wiat - zgodnie z obiegowym powiedzeniem „dzieci dzielÄ… siÄ™ na szczęśliwe i czyste”,
  • uprawiajcie razem sporty, chodźcie na plac zabaw,
  • ograniczcie zajÄ™cia statyczne (przesiadywanie przed komputerem, telewizorem),
  • zadbaj o wÅ‚aÅ›ciwe odżywianie.

Drodzy Rodzice, jeżeli chcecie dokonać oceny rozwoju dziecka, zaczerpnąć informacji dotyczÄ…cych wspomagania  rozwoju zmysÅ‚ów lub podjąć terapiÄ™ integracji sensorycznej zapraszamy do siedziby Fundacji 21.