Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa

Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa (MFDR) to uznawana na caÅ‚ym Å›wiecie, ugruntowana metoda wczesnej diagnostyki stosowana do wieloaspektowej oceny rozwoju psychoruchowego dzieci w wieku od pierwszego miesiÄ…ca do szóstego roku życia.
Metoda ta zostaÅ‚a opracowana w Niemczech, przez profesora Theodora Hellbrügge w Monachium. PowstaÅ‚a na podstawie wieloletnich badaÅ„ niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci rozpoczÄ™tych jeszcze w 1970 roku i jest efektem dÅ‚ugotrwaÅ‚ej wspóÅ‚pracy pediatrów i psychologów z Centrum DzieciÄ™cego w Monachium.

GÅ‚ównym celem Monachijskiej Funkcjonalnej Diagnostyki Rozwojowej jest kompleksowa ocena rozwoju psychoruchowego dziecka, dziÄ™ki której możliwe jest wczesne wykrywanie ewentualnych zaburzeÅ„ miÄ™dzy innymi w zakresie percepcji, rozwoju mowy, kontaktów spoÅ‚ecznych oraz funkcji ruchowych. Diagnostyka monachijska jest podstawÄ… do podjÄ™cia odpowiednich dziaÅ‚aÅ„ terapeutycznych.

MFDR jest metodÄ… iloÅ›ciowÄ…, pokazujÄ…cÄ… zbieżność (lub rozbieżność) badanego dziecka z wzorcami spotykanymi u 90% dzieci w tym samym wieku, ocenionymi jako nieodbiegajÄ…ce od normy. Metoda jest wysoce obiektywna, gdyż wyniki poszczególnych zadaÅ„ sÄ… jednoznaczne, czyli czy dziecko wykonaÅ‚o danÄ… próbÄ™/zadanie lub nie – nie ma ocen poÅ›rednich.      W metodzie tej, po wykonaniu badaÅ„, powstaje tzw. profil rozwojowy dziecka – jego obrazem jest wykres Å‚Ä…czÄ…cy wyniki dla poszczególnych funkcji. Pozwala to przede wszystkim szybko ocenić wykraczanie poza obszar normy dla danej umiejÄ™tnoÅ›ci, czyli znaleźć tzw. mocne i sÅ‚absze strony dziecka.

Zalety MFDR:
  • metoda znana i stosowana na caÅ‚ym Å›wiecie,
  • szeroka i wiarygodna norma statystyczna w każdym zakresie diagnozy,
  • bardzo precyzyjna standaryzacja testów,
  • obiektywne, iloÅ›ciowe wyniki dla poszczególnych funkcji,
  • brak uÅ›redniania wartoÅ›ci – jednoznaczność wyniku,
  • zadania przystosowane i Å›ciÅ›le okreÅ›lone dla danego wieku dziecka,
  • szeroki zakres diagnozowanych funkcji, zgodny z praktykÄ… medycznÄ…,
  • możliwość stosowania bez ograniczeÅ„ (w wieku od 1. miesiÄ…ca do 6. roku życia) oraz bezproblemowego powtarzania co pewien czas dla okreÅ›lenia postÄ™pów terapii,
  • czytelne i zrozumiaÅ‚e wyniki dla rodziców, jak i dla innych specjalistów medycznych,
  • ciekawa dla dziecka i niekÅ‚opotliwa procedura testowa.

Korzyści wynikające ze stosowania MFDR:
  • uzyskanie wiarygodnego i wieloaspektowego profilu rozwojowego dziecka w odniesieniu do normy statystycznej,
  • możliwość wczesnego wychwycenia ewentualnych deficytów rozwojowych,
  • uzyskanie obiektywnej, rzetelnej diagnozy wszystkich najważniejszych funkcji psychomotorycznych dziecka,
  • punkt wyjÅ›cia i wskazówki dla postÄ™powania terapeutycznego,
  • bardzo wartoÅ›ciowa diagnostyka w wielu aspektach leczenia i rehabilitacji oraz w kontakcie ze specjalistami wielu dziedzin medycznych,
  • użyteczność wyników diagnostycznych MFDR praktycznie na caÅ‚ym Å›wiecie.

Fundacja 21 oferuje MonachijskÄ… FunkcjonalnÄ… DiagnostykÄ™ RozwojowÄ… dziecka. Procedura diagnostyczna wykonywana jest w czasie jednej sesji. Wyniki sÄ… omawiane z rodzicami,   z ewentualnymi wskazaniami do dalszego postÄ™powania. Wynik diagnozy przekazywany jest w formie pisemnej.

ŹródÅ‚o:
  1. T. Hellbrugge, F. Lajosi, D. Menara, Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa, Wrocław 2013.