Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa

Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa (MFDR) to uznawana na całym świecie, ugruntowana metoda wczesnej diagnostyki stosowana do wieloaspektowej oceny rozwoju psychoruchowego dzieci w wieku od pierwszego miesiąca do szóstego roku życia.
Metoda ta została opracowana w Niemczech, przez profesora Theodora Hellbrügge w Monachium. Powstała na podstawie wieloletnich badań niemowląt i małych dzieci rozpoczętych jeszcze w 1970 roku i jest efektem długotrwałej współpracy pediatrów i psychologów z Centrum Dziecięcego w Monachium.

Głównym celem Monachijskiej Funkcjonalnej Diagnostyki Rozwojowej jest kompleksowa ocena rozwoju psychoruchowego dziecka, dzięki której możliwe jest wczesne wykrywanie ewentualnych zaburzeń między innymi w zakresie percepcji, rozwoju mowy, kontaktów społecznych oraz funkcji ruchowych. Diagnostyka monachijska jest podstawą do podjęcia odpowiednich działań terapeutycznych.

MFDR jest metodą ilościową, pokazującą zbieżność (lub rozbieżność) badanego dziecka z wzorcami spotykanymi u 90% dzieci w tym samym wieku, ocenionymi jako nieodbiegające od normy. Metoda jest wysoce obiektywna, gdyż wyniki poszczególnych zadań są jednoznaczne, czyli czy dziecko wykonało daną próbę/zadanie lub nie – nie ma ocen pośrednich.      W metodzie tej, po wykonaniu badań, powstaje tzw. profil rozwojowy dziecka – jego obrazem jest wykres łączący wyniki dla poszczególnych funkcji. Pozwala to przede wszystkim szybko ocenić wykraczanie poza obszar normy dla danej umiejętności, czyli znaleźć tzw. mocne i słabsze strony dziecka.

Zalety MFDR:
  • metoda znana i stosowana na całym świecie,
  • szeroka i wiarygodna norma statystyczna w każdym zakresie diagnozy,
  • bardzo precyzyjna standaryzacja testów,
  • obiektywne, ilościowe wyniki dla poszczególnych funkcji,
  • brak uśredniania wartości – jednoznaczność wyniku,
  • zadania przystosowane i ściśle określone dla danego wieku dziecka,
  • szeroki zakres diagnozowanych funkcji, zgodny z praktyką medyczną,
  • możliwość stosowania bez ograniczeń (w wieku od 1. miesiąca do 6. roku życia) oraz bezproblemowego powtarzania co pewien czas dla określenia postępów terapii,
  • czytelne i zrozumiałe wyniki dla rodziców, jak i dla innych specjalistów medycznych,
  • ciekawa dla dziecka i niekłopotliwa procedura testowa.

Korzyści wynikające ze stosowania MFDR:
  • uzyskanie wiarygodnego i wieloaspektowego profilu rozwojowego dziecka w odniesieniu do normy statystycznej,
  • możliwość wczesnego wychwycenia ewentualnych deficytów rozwojowych,
  • uzyskanie obiektywnej, rzetelnej diagnozy wszystkich najważniejszych funkcji psychomotorycznych dziecka,
  • punkt wyjścia i wskazówki dla postępowania terapeutycznego,
  • bardzo wartościowa diagnostyka w wielu aspektach leczenia i rehabilitacji oraz w kontakcie ze specjalistami wielu dziedzin medycznych,
  • użyteczność wyników diagnostycznych MFDR praktycznie na całym świecie.

Fundacja 21 oferuje Monachijską Funkcjonalną Diagnostykę Rozwojową dziecka. Procedura diagnostyczna wykonywana jest w czasie jednej sesji. Wyniki są omawiane z rodzicami,   z ewentualnymi wskazaniami do dalszego postępowania. Wynik diagnozy przekazywany jest w formie pisemnej.

Źródło:
  1. T. Hellbrugge, F. Lajosi, D. Menara, Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa, Wrocław 2013.