Terapia pedagogiczna

Terapia pedagogiczna to proces dÅ‚ugotrwaÅ‚ych oddziaÅ‚ywaÅ„, szereg caÅ‚oÅ›ciowych dziaÅ‚aÅ„ o charakterze pedagogicznym, nastawionych na pomoc dziecku, niwelowanie trudnoÅ›ci, przyczyn i objawów niepowodzeÅ„ szkolnych, nastawionych na eliminowanie ujemnych konsekwencji, podwyższanie samooceny i motywacji do dalszego dziaÅ‚ania, do obowiÄ…zków szkolnych. Terapia ta dąży do wszechstronnego rozwoju zdolnoÅ›ci poznawczych i percepcyjno-motorycznych.

GÅ‚ównym celem terapii pedagogicznej jest stymulowanie i usprawnianie rozwoju funkcji psychomotorycznych, biorÄ…cych udziaÅ‚ w procesie nabywania umiejÄ™tnoÅ›ci czytania i pisania.   W trakcie zajęć sÄ… także prowadzÄ…ce dziaÅ‚ania zmierzajÄ…ce do wyrównywania braków w wiadomoÅ›ciach i umiejÄ™tnoÅ›ciach dzieci. Ważnym aspektem oddziaÅ‚ywaÅ„ terapeutycznych jest także eliminowanie niepowodzeÅ„ szkolnych oraz ich emocjonalnych i spoÅ‚ecznych konsekwencji, dotykajÄ…cych dzieci w skutek czÄ™stego doÅ›wiadczania negatywnych ocen.

W procesie terapii pedagogicznej terapeuta zwraca szczególnÄ… uwagÄ™ na usprawnianie u dziecka jego percepcji wzrokowej i sÅ‚uchowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamiÄ™ci wzrokowej i sÅ‚uchowej, sprawnoÅ›ci ruchowej zarówno w obrÄ™bie motoryki maÅ‚ej ? sprawnoÅ›ci rÄ™ki, jak i motoryki dużej, dotyczÄ…cej caÅ‚ego ciaÅ‚a, usprawniania grafomotorycznego, ćwiczenia koncentracji uwagi i orientacji w przestrzeni.

GÅ‚ównym zadaniem pedagoga jest wyposażenie ucznia w umiejÄ™tnoÅ›ci, dziÄ™ki którym bÄ™dzie mógÅ‚ osiÄ…gnąć samodzielność, zarówno w nauce jak i w relacjach rówieÅ›niczych.             Na zajÄ™ciach pedagogicznych w Fundacji 21 pomagamy uczniom w nadrabianiu zalegÅ‚oÅ›ci szkolnych z jÄ™zyka polskiego, matematyki oraz doskonalimy umiejÄ™tnoÅ›ci grafomotoryczne. Ważnym uzupeÅ‚nieniem sÄ… zajÄ™cia majÄ…ce na celu poprawÄ™ percepcji sÅ‚uchowej i wzrokowej oraz koncentracji i pamiÄ™ci. Uczymy systematycznoÅ›ci i motywujemy, nagradzamy każdy wysiÅ‚ek.

Terapia pedagogiczna prowadzona w Fundacji 21 dostosowana jest do indywidualnych potrzeb i możliwoÅ›ci każdego dziecka. Dążymy do tego, by proponowane zajÄ™cia byÅ‚y radosnym przeżyciem i ciekawÄ… przygodÄ… poznawczÄ…. Doceniamy wszystkie dzieciÄ™ce osiÄ…gniÄ™cia, nawet te najdrobniejsze. DziÄ™ki temu stwarzamy atmosferÄ™ bezpieczeÅ„stwa               i zaspokajamy potrzeby uznania i sukcesu. Pozwalamy dzieciom wierzyć w swoje możliwoÅ›ci sprawcze. Wyzwalamy w nich odwagÄ™ i gotowość do podejmowania prób i wysiÅ‚ku.

Kiedy należy skorzystać z pomocy pedagogicznej?
Jeżeli dziecko:

• ma trudnoÅ›ci w uczeniu siÄ™,
  • ma powtarzajÄ…ce siÄ™ kÅ‚opoty z ortografiÄ… (robi bÅ‚Ä™dy, zjada litery, gubi interpunkcjÄ™),
  • źle czyta (wolno, przekrÄ™ca wyrazy),
  • niestarannie pisze,
  • ma trudnoÅ›ci w nauce matematyki,
  • ma problemy z koncentracjÄ… i pamiÄ™ciÄ….

Warto skorzystać z konsultacji pedagogicznej, gdyż pod okiem pedagoga-terapeuty problemy w uczeniu się mogą być przezwyciężone, przy dużej radości dziecka, jak i satysfakcji rodzica.

ŹródÅ‚o:
  1. S. Kunowski, Podstawy wspóÅ‚czesnej pedagogiki, Warszawa 2000.
  2. B. Suchodolski, Pedagogika [w]: Encyklopedia pedagogiczna, red. W. Pomykało, Warszawa 1993.
  3. J.Wyczesany,Oligofrenopedagogika, Kraków 2011.