Trening umiejętności społecznych
Trening umiejÄ™tnoÅ›ci spoÅ‚ecznych to uczenie nowych umiejÄ™tnoÅ›ci spoÅ‚ecznych. Nabywanie nowych kompetencji jest bardziej skuteczne, gdy odbywa siÄ™ w przyjaznym i wspierajÄ…cym otoczeniu. Nauczanie bazuje na wykorzystywaniu modelowania (prezentacja umiejÄ™tnoÅ›ci), odgrywaniu ról (dziecko ma możliwość przećwiczenia umiejÄ™tnoÅ›ci), udzielaniu informacji zwrotnych (po odegraniu roli) oraz generalizacji (wykorzystanie nabytych umiejÄ™tnoÅ›ci w innym Å›rodowisku).
Zaleca się udział dziecka w zajęciach TUS, gdy dziecko:
- nie nauczyło się danego zachowania,
- zna dane zachowanie, ale nie jest w stanie go stosować,
- umie odpowiednio się zachować, ale nie zawsze to wykorzystuje, gdy to jest wskazane,
- wykorzystuje konkurencyjne zachowanie zamiast właściwej umiejętności.
W czasie zajęć TUS ćwiczy się umiejętności prospołeczne, komunikację, rozumienie i wyrażanie emocji, radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, umiejętności planowania, a także inne niezbędne kompetencje społeczne.
Relacje spoÅ‚eczne tworzÄ…ce siÄ™ podczas zajęć pozwalajÄ… stworzyć bezpieczne miejsce do rozmowy o wÅ‚asnych problemach. CzÄ™sto sÄ… to pierwsze pozytywne doÅ›wiadczenia dla dziecka z deficytami spoÅ‚ecznymi w grupie rówieÅ›niczej.
Zajęcia w ramach TUS odbywają się na terenie ośrodka (zajęcia stacjonarne), oraz poza ośrodkiem (zajęcia terenowe). Przećwiczenie wypracowanych umiejętności w innych miejscach pozwala na utrwalenie nabytych zdolności i ich generalizację. TUS odbywa się raz w tygodniu i trwa 50 minut. Uczestnicy grupy są dobierani ze względu na wiek, diagnozę, funkcjonowanie poznawcze, a także występowanie zachowań trudnych i zainteresowania.